Yapay Zeka Kullanım Alanları ve Uygulamaları

Veri bilimi, makine öğrenmesi, veri görselleştirme ve derin öğrenme konularında Google üzerinden yapılan aramaların yoğunlaşması sonucu yapay zeka eğitimleri de yaygınlaşmıştır. Başlı başına eğitim sektörünün bile etkileniyorsa tekstil, sağlık, hukuk, pazarlama ve finans, satış, otomotiv ve bilgi teknolojileri gibi alanların da yapay zekanın nimetlerinden faydalanmasını beklemek doğal olacaktır. Yapa zeka eğitimi almak için burayı tıklayınız.

Bilgi teknolojileri için; güvenlik ve istihbarat analiz, bilgi yönetimi, doğal dil işleme kütüphanesi, görüntü tanıma kütüphanesi, güvenli haberleşme, otonom siber güvenlik sistemleri, akıllı güvenlik sistemleri, yapay zeka danışmanlığı gibi pek çok yeni alan vardır.

Yapay Zeka Alanındaki Problemler

Her alanda olduğu gibi yapay zekada da temel olarak üzerinde durulması gereken problemler vardır. Özellikle yapay zeka alanında çalışmak isteyen ya da yapay zeka teknolojileri ile ilgilenenler için belirtmek gerekir ki bilimsel alt yapı, matematik, istatik gibi alanlara hakim olmayanlar için projeler sürdürülebilir değildir. Bu adımları bilmeden bir proje yapabilirsiniz ancak birkaç ufak fark yaratmış, taklit etmiş olursunuz yani üretemezsiniz.

Gerçek hayat ile alınan eğitimlerin uyuşmaması da bir problemdir. Bu noktada düşünme biçimimizi, bakış açımızı değiştirmemiz gerekir. Fayda ve verimliliği esas alarak sade bir senaryo oluşturmak gerekir. Kullanıcı açısından amaç ve fayda gözeterek çalışmak, çalışmalarımızı testlere tabi tutmak faydalı olacaktır. Programlama ve matematik bilgisi kadar iş alan bilgisi de gereklidir. Hizmet ettiğiniz sektörün genel geçer gereklerini değil detaylarını bilmek de faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir