Türkiye’nin Ekonomi Planı Borçlanmaya Dayalı Büyümeden Çıkılacağının İşareti

türkiye ekonomik reform paketi

Türk Cumhuriyeti Hükümeti Çarşamba günü, ülke bankalarının kötü kredi salgını sürdürebilmelerine yardımcı olmak için bir plan yapt. Resmi rakamlara göre, hükümetin ekonomi için kapsamlı bir plan olarak nitelendirdiği öneriye göre, devlet bankaları toplam kötü kredi miktarının yaklaşık üçte birine yardım edecek yani yardım miktarı 5 milyar dolar alacak.

Ancak ekonomistler hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak tarafından sunulan ve aynı zamanda Sayın Erdoğan’ın kayınpederi olan planın çoğunlukla Sayın Erdoğan’ın inşaat ve enerji sektöründeki müttefiklerini korumak için tasarlandığını belirtti. Plan , derinleşen bir durgunluğa , çift haneli işsizliğe ve yüzde 20’lik bir fiyatla yükselen fiyatlara yanıt olarak bromürler sundu .

Düşüşe rağmen, Erdoğan açıkça görünüyor ki ülkeyi yoksulluktan kurtarıp borçlanmaya yol açan büyümeyi bırakmak istemiyor.İstanbul’da muhtemel bir rötuşla karşı karşıya kalarak, muhtemelen seçmenleri Türkiye’nin krediye bağımlılığını iyileştirmek için gereken kesinti ve sıkıntıların acı ilacını yutmaya zorlamaktan da çekinmiyor.

Şu anda ekonomi alanında köşe yazarlığı yapan eski bir bankacı olan Uğur Gurses, “Seçimlerden sonra ekonomideki sorunları çözmek için bir çerçeve bekleyenlerin umutlandırılması gerekiyor” dedi. “Planlanan tek şey, kredinin devlet bankalarından akmasını sağlamak.”

Ekonomi, son yirmi yıl boyunca Sayın Erdoğan’ın yetkisinin genişlemesinin merkezinde yer aldı, ancak büyüme dalgalı bir seyir izlerken, desteği de arttı. Dış kredi, borç verenlerin ekonominin yönetimine olan güveni azaldığından dolayı, borçları yeniden finanse edemeyen işletmelerde yaygın iflaslara neden olarak, giderek artan dolar fiyatları ile  geri ödemeleri gerektiği için yaygın iflaslar da görüldü.

Çarşamba günü Sayın Albayrak tarafından sunulan plan, Türk iş dünyasının çoğunu rahatsız eden sorunu ele almada çok etkileyici ve ümitlendirici olmadı.Bir araştırma firması olan GlobalSource Partners’ın Türkiye analisti Atilla Yesilada “İdarenin nasıl yönetildiği ve kimin ne yaptığı net değil” dedi. “Kim politika yapar hiç belli değil. Uzun zaman sonra duyduğum şey bu. ”

İstanbul’da 40 dakika süren sunumunda, soru sorma şansı olmayan gazetecilerin izleyicileri önünde, Albayrak, hükümetin zenginler için vergileri artıracağını, kurumlar için vergileri azaltacağını, insanların refahını artırmaya ve önlem almaya teşvik edeceğini söyledi. Ülkenin emeklilik sistemini tüm Türkler için zorunlu hale getirerek istikrarı sağlamayı hedeflediklerini de belirtti.

Başbakan, hükümetin kaçak gıda fiyat enflasyonu ile mücadele etmek için “Tarımda Ulusal Birlik Projesi” oluşturacağını da söyledi. Ancak bunun ve diğer önlemlerin nasıl işe yarayacağı konusunda çok az ayrıntı vardı.

En azından bu en son ekonomik plan, sonuncusundan daha az bir heyecanla ortaya çıktı. Ağustos ayında Sayın Albayrak tarafından sunulan bu program, yabancı yatırımcılar tarafından lirayı terk ettikleri ve döviz krizi yarattığı konusunda ikna edici değildi . Ekonomik planın zamanlaması, Erdoğan ve partisi için siyasi bir karışıklık yarattı. Hükümetin, ciddi bir program sunarak uluslararası güvenilirliği yeniden kazanması için yoğun bir baskı vardı. Ancak, zorlu ekonomik politikalar seçmenleri daha da yabancılaştırabilir ve Erdoğan’ın İstanbul’da iktidarda kalma şansını, tekrar tekrar seçime zorlayarak zarar verebilir.

 

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/04/10/business/turkey-economy-erdogan.html?rref=collection%2Ftimestopic%2FTurkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir