Türkiye’de Mavi Balina Tehlikesine Karşı Çalışmalar

mavi balina oyunu

Birkaç bakanlık, gençlere intihar da dahil olmak üzere tehlikeli görevler üstlenmelerini söyleyen sözde çevrimiçi ‘oyun’ olan ‘Mavi Balina Mücadelesi’ ile mücadele etme çabalarını arttırdı.

Mavi Balina Mücadelesi olarak da bilinen Mavi Balina oyunu, intihar etmek de dahil olmak üzere, neden olduğu tehlikeler nedeniyle dünya çapında ve Türkiye’de bilinir hale geldi.

Türk yetkililer son zamanlarda intiharlar arttıkça oyuna karşı engel olma çözüm bulma gayreti içerisine girdiler. Türkiye’de Ulaştırma Bakanlıkları, İçişleri Bakanlığı, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları, oyunun olumsuz etkilerine karşı mücadele etmek için ortak çalışmalar yürütme sözü verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Mavi Balina Mücadelesine karşı mücadele ve gençlerin intiharına yol açan diğer benzer oyunlardan bahsetti.

Turhan, Google’ın, insanları zararlı içerikli oyunlara yönlendirebilecek ve çocukların farkındalığını artırabilecek reklamları kaldırmak için Türkiye ile işbirliği yaptığını belirtti.

Oyun, belirli bir süre boyunca bir korku filmi izlemek, kollarına ve bacaklarına balinalar çizmek, kollarına ve bacaklarına usturalarla “F57” yazmak, çok yüksek sesle müzik dinlemek, kimseyi görmemek gibi 50 korku görevinden oluşuyor. Belli bir süre sonunda yüksek yerlere tırmanmak, hasta olmak ve intihar etmek etmekle sonuçlanan bir sanal vahşetle bitiyor.

“F57”, 2016 yılında tutuklanan ve gençleri bu zorlukla intihara teşvik etmeye mahkum eden yaratıcısı Philipp Budeikin tarafından Mavi Balina mücadelesine verilen orijinal isim. Bu görevler, oyunculara kurallara uyup uymadığını düzenli olarak kontrol eden, bilinmeyen bir “usta” tarafından verilir. Yerel ve uluslararası medyada yer alan son haberlere göre, bu izleme katılımcıları web kamerasıyla gerçekleştiriliyor. Oyun, geçen yıl ki oyunu oynadıktan sonra 24 yaşındaki bir üniversite öğrencisinin kendisini asmasıyla Türkiye’de kendini gösterdi.

Turhan, Mavi Balina gibi oyunların, herkesin arama motorları yoluyla kolayca erişebileceği standart internet adreslerinde bulunmadığını söyledi. “Bu tür oyunlar tarayıcı tabanlı sabit bir web sitesine sahip değiller, indirme ve yükleme olarak çalışmıyorlar, resmi satışları yok” dedi.

Yetkili makamların 2017-2018 yıllarında düzenlenen iki çalıştayda dijital oyunların durumunu belirlemeleri gerektiğini vurgulayan bakan, eğitimde dijital oyunların kullanımının, dijital oyunlarda koruma ve rehberliğin, dijital oyunların derecelendirilmesinin, üretim süreçlerinin ve oyunların bu atölyelerde incelenmesi tartışıldı.

Diğer Bakanlıklarında da Konu İle İlgili Çalışmaları Mevcut

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın zararlı oyunlarla ilgili çalışmalarından bahsetti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ve okul rehberlik hizmetinde ki öğretmenler aracılığıyla çocukların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimine olumsuz etkileri olan oyunlar hakkında bilgilendirici çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Turhan, İçişleri Bakanlığı’nın yıl boyunca il merkezlerinde, mahallelerde, parklarda, otobüslerde ve metro duraklarında ve okullarda düzenlenen seminerlerde bilgi ve broşür dağıtıldığı söylendi. Bakan Turhan ayrıca, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, davranış bağımlılığı teşhisi ile çocuk ve ergen psikiyatrisinde hizmet sunduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir