Türkiy’nin Tarih, Doğa ve Zengin Yemekler Kültürünü Barındıran 3 Noktası

Türkiye’nin her köşesi farklı bir manzara, kültür ve yaşam tarzı ile kutsanmıştır. Karadeniz’in eşsiz doğasını veya batının güzel köylerini keşfetmek için doğuya bir gurme gezisi yapmak herkes için bir hedeftir. Bu hafta Daily Sabah, sizi eşsiz deneyimler için Türkiye’nin üç farklı bölgesine yolculuğa çıkarıyor.

Mardin Eşsiz Şehir

Mardin camileri, kiliseleri, manastırları, tapınakları ve otantik mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehir, taş evler, telkari (telkari sanatı), dar sokaklar, tarihi yerler ve kültürel yerler, hanlar ve lezzetli yemekler gibi turistleri çeken birçok özelliğe sahiptir.

Şehrin dar, dik sokakları görülmeye değer bir manzara sunuyor. Sokakların zorlu eğimi nedeniyle, eşekler şehir genelinde hayatı kolaylaştırmak için kullanılıyor. Görsel olarak öne çıkan şehir, Mardin Kalesi’ne inşa edilmiş eski kentiyle oldukça etkileyici. Şehirdeki millet sık sık, büyük Mezopotamya ovasını ilk kez görenlere şöyle der: ‘Ovaları geceleri aynı yerden izlerseniz, denizin ortasında olduğunuzu hissedersiniz çünkü Ovanın ortasında denizde yüzen bir gemi var. ‘Mardin Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı ve Mardin Müzesi, Mardin’deki’ görülmesi gereken yerlerden ‘bazıları.

Mardin’de konaklama farklı ve ilginç bir deneyim. Şehrin havasını ve atmosferini hissetmek isteyenler, otele dönüştürülmüş taş evlerde kalabilirler.

Şimdi, mutfağı hakkında konuşalım. Mardin, ülkenin en zengin mutfaklarından birine sahiptir. Neredeyse şehirdeki her restoranda çeşitli lezzetleri denemek mümkün. Mardin usulü İçli köfte (köfte dolması), işkembe dolması (dolma koyun işkembe), soğan kebabı, kaburga dolması (kuzu kaburga dolması) ve Mardin keki yerel lezzetler arasındadır. Bu şehirde her çeşit et lezzetli.

Ege’nin Saklı Köyleri

Ege bölgesinde tarihi önemi olan birçok büyük ve şirin köy vardır. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden bazılarına ev sahipliği yapan Birgi, Aydınoğulları Beyliği’nin başkenti oldu.
Türk Camii, ilk Türk filosunu kuran Vetran Umur Bey’in anıtı, Cami-i Kebir mahallesi, 250 yıllık Çakırağa Konağı, Derviş Ağa Camii, Çukur Medresesi, Hamam ve Demirli Mağazası ziyaret etmek için en iyi yerler.

Ülkedeki 15 Cittaslow bölgesinden biri olan Sığacık, eski bir Rum köyü. Kanuni Sultan Süleyman emrinde 1522 yılında inşa edilmiş bir kaleye ev sahipliği yapmaktadır.
Derin mavi deniz ve yerli üretim pazarı da çok popüler. Doğal güzelliği ile öne çıkan Doğanbey’deki Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ve Bafa Gölü, doğal bitkilerle dolu doğal harikalar ve vahşi yaşam için korunan alanlar.

Bozüyük ilçesi köy ürünlerini ve yöresel yemekleri denemek için idealdir. Çaybükü’ndeki ünlü Belen Kahvehanesi ve ülkenin en eski balıkçı kentlerinden biri olan Akyaka-Azmak Çayı da ziyaretçilerin favorisi. Şirince ve Tire, Ege’nin en sevilen köylerindendir.

Hedef Karadeniz: Pokut Yaylası

 

Pokut (Windy Valley) adı Ermenice’den geliyor. Rize’nin Çamlıhemşin semtinde 2.050 metre yükseklikte yer almaktadır. Platoya, eşsiz doğa manzaraları eşliğinde bir buçuk saat süren heyecan verici, eğlenceli ve bazen korkutucu bir yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, uçurumun kenarındaki yol için deneyimli bir yerel sürücüden yardıma ihtiyacınız olabilir.

Platoda da yaklaşık 80 ahşap ev var. Köy yapıları olabildiğince iyi korumaya çalışıyor. Platoya vardığın an, taze oksijeni hissedebilirsin. Kısa bir yürüyüşle platodaki Mola’nın terasına ulaşabilirsiniz. Karşınızdaki Kaçkar Dağları zirvesinde sizi karla karşılar. Çok unutulmaz bir manzara sunar. O kadar yüksek ki neredeyse bulutlara dokunabiliyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Bir tarafta benzersiz manzara, diğer tarafta güzel kuş şarkıları sergide. Yöresel mısır ekmeği, turşu kızartma, lahana dolması ve marmelatlı krep tatmadan platoya elveda demeyin…

Kaynak: https://www.dailysabah.com/travel/2019/05/25/three-corners-of-heaven-for-history-nature-and-rich-cuisine-1558725425

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir