26 Ocak 2015 Pazartesi
 • Bizi Facebookta Takip Edin
 • Bizi Twitterda Takip Edin
 • Bizi Rss'de Takip Edin
 • Bizi Youtube'de Takip Edin
 • Gözlerinizin pası silinecek! Tam 80 metre!
  Gözlerinizin pası silinecek! Tam 80 metre!
 • İzlanda-Türkiye maçı iptal mı olacak?
  İzlanda-Türkiye maçı iptal mı olacak?
 • Milliler 90+2’de yıktı!
  Milliler 90+2’de yıktı!
 • İspanya’nın dev markası Türk oldu
  İspanya’nın dev markası Türk oldu
 • Coca Cola’yla ilgili bir sır daha!
  Coca Cola’yla ilgili bir sır daha!
 • Besmele Çekti Diye Otobüsten Atıldı!
  Besmele Çekti Diye Otobüsten Atıldı!
 • ‘El-Nusra lideri öldürüldü’ iddiası
  ‘El-Nusra lideri öldürüldü’ iddiası
 • 18 bin kilometreyi 2,5 saatte gidiyor
  18 bin kilometreyi 2,5 saatte gidiyor
 • Cumhurbaşkanı Gül’den sürpriz ziyaret
  Cumhurbaşkanı Gül’den sürpriz ziyaret
 • ABD, Türkiye’yi bakın neyle tehdit etti
  ABD, Türkiye’yi bakın neyle tehdit etti
Haber Time
Haber Time
 • TÜSİAD Başkan adayı belli oldu
  TÜSİAD Başkan adayı belli oldu
 • Almanya’da Türk vatandaşına çirkin saldırı
  Almanya’da Türk vatandaşına çirkin saldırı
 • Küba’ya cami projesi Şubat’ta
  Küba’ya cami projesi Şubat’ta
 • ABD hakkında ortalığı karıştıracak IŞİD iddiası
  ABD hakkında ortalığı karıştıracak IŞİD iddiası
 • HÜDA-PAR’dan Cizre’deki olaylarla ilgili açıklama
  HÜDA-PAR’dan Cizre’deki olaylarla ilgili açıklama
 • Cizre olayı derin bir provokasyon
  Cizre olayı derin bir provokasyon
 • Tapuda kredi kartı dönemi
  Tapuda kredi kartı dönemi
 • İstanbul’da elektrik kesintisi!
  İstanbul’da elektrik kesintisi!
 • Türk Baklavasına Yeni Dönem
  Türk Baklavasına Yeni Dönem
 • CHP 2 ilde yine ağaç katletti
  CHP 2 ilde yine ağaç katletti

Hayme Ana, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde törenle anıldı
Hayme Ana, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde törenle anıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, ”Devlet Ana” diye tanınan ”Hayme Ana”, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde törenle anıldı.   Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi ve ”Devlet Ana” diye tanınan ”Hayme Ana”, Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki kabri başında bu yıl 732. kez düzenlenen törenle anıldı.   Gençlik ve Spor Bakanı Suat […]

1 Eylül 2013 18:50
Font1 Font2 Font3 Font4
Haber Time

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, ”Devlet Ana” diye tanınan ”Hayme Ana”, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde törenle anıldı.

 

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi ve ”Devlet Ana” diye tanınan ”Hayme Ana”, Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki kabri başında bu yıl 732. kez düzenlenen törenle anıldı.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dört bir yanından ecdadın hatırasını yad etmek, anaların anası Hayme Ana’nın ruhunu şad etmek üzere toplandıklarını kaydetti.

 

Hayme Ana’nın, Gündüz Alp’in eşi, Ertuğrul Gazi’nin annesi, cihan imparatorluğuna adını veren Osman Gazi’nin ninesi, şefkat ve merhamet imparatorluğu Osmanoğullarını doğuran kadın olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

 

“Mekanı cennet olsun. Bereketli toprağın derinliklerine kök saldık. Gökyüzünün mavi derinliklerine dallarımızı sonsuz biçimde uzattık. Sizler, bizler, hepimiz, birlik ve dirlik içerisinde bu büyük emanete sahip çıktığımız sürece kimse bizi birbirimize düşüremez, Kayı Boyu’nun torunlarını hiç kimse bu topraklardan sökemez. Sizler, bizler, hepimiz, başkaca hiçbir nedenle birbirimize düşmeksizin sahip çıktığımız sürece hiç kimse bu semalardan ay-yıldızlı bayrağımızı evvelallah, indiremez. Emanet, Türk milletinin, ecdadın, soyumuzun emanetidir. O soy, insanlığa zulüm etmemiştir, o soy insanlığın canına kastetmemiştir. Soyundan geldiğimiz soylu millet, şefkat, merhamet timsalidir. İmparatorluklarımız ve cihan devletlerimiz sevginin imparatorluğu, saygının devleti, insanca yaşamanın ve yaşam hakkına saygı duymanın birer mümessili olmuştur.”

 

“Değerler çok çabuk eskitiliyor”

 

Kılıç, “Gençlik şühedanın izinde” diyerek dağları, yaylaları adımlarken, kahraman ecdadın mübarek kanlarını oluk oluk döktüğü toprakları Fatihalarla, Naslarla, Felaklarla arşınlarken kendilerine seslenenlerin olduğunu bildirdi.

 

Bazılarının çok büyük bir cehalet içinde “Selçuklu’dan bana ne? Ne mutlu Türk’üm diyene” dediğini anlatan Kılıç, şöyle devam etti:

 

“Böyle bir şey olabilir mi? ‘Selçuklu’dan bana ne’ diyenin bu topraklarda ne işi var? ‘Osmanlı’dan bana ne’ diyenin bu topraklarda ne işi var? O soylar ve boylar bizim soyumuz, bizim boyumuzdur. Genç kardeşlerimiz emanete sahip çıkın. Her zaman olduğundan daha fazla sahip çıkın. Bilgi ve teknoloji çağındayız. Sosyal medya, çağındayız. Değerler çok çabuk eskitiliyor. Milli ve manevi değerlerimiz çok çabuk ve hızla aşındırılmak isteniyor. O nedenle çok okuyun, bilgi çağının esirleri olun. Köklü medeniyetimiz ariflerine, alimlerine, erenlerine de kulak verin. Bilgi toplumu inşa etme yolunda o mübarek bilgiye, dualı maziye dört elle, canımızla, başımızla sahip çıkmaya gayret edin. Bu topraklarda biz birliğimize inanan, herkesle birlikte yaşam iradesini bin yıldır aynı kararlılıkla sergilemişiz. 81 vilayetin tümünde, aynı dört değeri seslendirmişiz. Bundan sonra da bu değerler etrafında birliğimize, dirliğimize inanan bütün kardeşlerimizle bin yıl boyu olduğu gibi nice bin yıllar, devlet ve millet hayatında birlikte yürümeye devam edeceğiz. O değerler bellidir. ‘Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet’ dedik. Bu değerler her yerde aynıdır. Pusulamız şaşmaz.”

 

“Köksüz bir millet olmaz, olmayacaktır”

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise milletlerin mazisinin, bir yanda geleceğini şekillendirirken diğer yanda kaderinin yönünü belirlediğini vurguladı.

 

Tarihin içinde verilen her mücadelenin, yapılan her fedakarlığın sonraki nesiller için bir nimet, fırsat ve hazine olduğunu anlatan Bahçeli, şunları söyledi:

 

“Türk milleti bugünlere selamet ve saadetle vasıl olmuşsa bunun gerisinde elbette geçmişin devasa katkısı, desteği ve duası belirleyicidir. Köksüz bir millet olmaz, olmayacaktır. Nitekim dünümüz varlığımızın kaynağıdır. Hatıralarını yok saymış, tarihini unutmuş veya ihmal etmiş milletlerin yaşama şansı bulunmayacaktır. Türk milleti böylesi bir hata ve gafletin içinde hiç olmamıştır. Kutlu ceddimizin Domaniç’ten Söğüt’e kadar bıraktığı anıları hala taptaze bir şekilde durmaktadır. Domaniç’ten Söğüt’e kadar uzanan coğrafi alanda, müteakip asırlarda göğsümüzü kabartacak muhteşem fetihlerimizin harcı karılmış, mayası çalınmıştır. Hoşgörülü, vicdanlı ve insanlığa dayalı yönetim modelinin ana hatları üzerine bastığımız bu topraklarda vücut bulmuştur. Bu başarının arkasındaki güç hiç kuşkusuz Hayme Ana’mız olmuştur. Hayme Ana, Türk devletini kucağında büyütmüş, imparatorluğun sırtını sıvazlamış, birlik ve beraberlik meşalemizi nefesiyle canlı tutmuştur. Allah’a şükürler olsun ki, gelecek kuşakları düşünen bir ceddin torunlarıyız.”

 

Şölen kapsamında, aralarında sinema sanatçısı Cemal Hünal’ın da bulunduğu İstanbul Atlı Okçuluk ve Tarihi Atlı Savaş Sanatları Kulübü ile mehter takımı gösteriler yaptı.

 

Etkinlik, halk oyunları, mehtar takımı gösterileri, Yörüklerin yöresel kıyafetleriyle tören geçişi yapması ve yazlıktan kışlığa göçü canlandırmasıyla sona erdi.

 

Hayme Ana

 

Hayme Ana, Gündüz Alp’in eşi, Ertuğrul Gazi’nin annesi ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesidir.

 

Kocası Gündüz Alp’in Fırat Nehri’ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyu’nun başına geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ, ardından da Domaniç ve Söğüt’e yerleşti. Domaniç Yaylası’nı yazlık, Söğüt’ü kışlık olarak seçen Hayme Ana, oğlu Ertuğrul Gazi ve torunu Osman Gazi’yi yetiştirerek imparatorluğun temelini attı.

 

Ertuğrul Gazi, ”Devlet Ana” diye de anılan annesi ”Hayme Ana”yı, öldüğünde Çarşamba’da her yıl çadır kurduğu bir tepenin üzerinde defnettirdi. Sultan 2. Abdülhamid, 1892’de büyük ninesi Hayme Ana’nın kabrinin üzerinde bugünkü türbeyi yaptırdı.
Yoruma Kapalıdır..

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
Copyright 2012 Ensar Web Tasarım Tüm Hakları Saklıdır..