Gelibolu’da Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi ile birçok kişi tarafından özel yer edinmiş olan Gelibolu, gezip görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. Bölgeye ilk defa gelen ziyaretçiler için mutlaka gezip görülmesi gereken yerler olup bir turist rehberi yardımı ile de bu yerlere gidilebilmektedir. Çeşitli firmalar turlar düzenleyerek Gelibolu’nun meşhur yerlerini gezdirmektedir. Gezmeden önce online olarak bilgi almak için mutlaka https://www.gelibolum.com sitesine göz atınız.

Genel itibari ile savaş tarihi kokan bu ilçe, savaşın derin izlerini kendisinde oldukça barındırmaktadır. Bölgeye gelen çoğu kişi ilk olarak savaşın izlerini taşıyan yapılara ve yerlere göz atmak istese de geçmiş tarihten kalan yapılar da çok ilgi çekmektedir.

Hüdavendigar Cami

 

Yapımı 1356 yıllarına kadar dayanan bu cami ilk olarak Sultan Murad döneminde yapılmıştır. Yıllar içerisinde zarar gören ve onarım isteyen Hüdavendigar Cami 1676-1889 yıllarında onarılarak günümüze kadar gelmiştir. Gelibolu’ya gelen ziyaretçilerin mutlaka bu camiyi görmesi gerekmektedir.

Kasaboğlu Ali Bey Hamamı

 

Gelibolu’nun meşhur hamamı olan Kasaboğlu Ali Bey Hamamı Sultan 2. Murad döneminde inşa edilmiştir. Hamam tek mekânlıdır ve 2 adet halveti bulunmaktadır. Genel olarak mimarisi ile estetik görünen cami, dönemin önemli taşları ile yapılmıştır. Turistlerin de mutlaka içeriyi gezip görmesi önerilmektedir.

Gelibolu’nun Savaş Tarihi

 

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park ve Çanakkale Şehitler Anıtı, Gelibolu’nun savaş tarihini anlatmaktadır. Bölge içerisine Gelibolu hava durumu müsait olduğu bir vakitte giderek iyi bir şekilde gezip görülmesi gerekmektedir. Her Türk vatandaşının burayı görmesi ve şehitlerimizi ziyaret etmesi vatan görevi olarak sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir