Forklift Çeşitleri ve Teknik Özellikleri

Forklift Teknik Özellikleri

İş hayatında insanların taşıyamayacağı ağır yükleri, taşıma amacıyla kullanma aracına forklift (çatallı istifleyici) denilmektedir. 0.5 ile 40 ton arasında taşıma kapasitesi bulunan forkliftler, çalışma ve yükleme sürecinde oldukça işe yaramaktadır. 1800’lü yıllardan itibaren kullanımı yoğun olan forkliftler, kabinsel olarak çeşitli sınıflandırmalara ayrılmaktadır. Forklift Kabini, kapalı ve açık olarak iki şekilde ayırt edilebilmektedir.

Forklift Çeşitleri

Ağır yükleri kaldırmaya yarayan forkliftler, iş güvenliği ve sağlığı kapsamında daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Forklift çeşitleri altıya ayrılmaktadır:

Dengeli (Counterbalance) Forkliftler: Klasik olarak adlandırabileceğimiz forkliftlerdir, yük ağırlığı ile birlikte dengeli biçimde çalıştığından dolayı dengeli olarak adlandırılmaktadır. Basit işler için tercih edilmektedir. Gaz, dizel ve elektrikle çalışan çeşitlerden biridir. Klimalı forklift arıyorsanız, tercih edebileceğiniz forklift türlerinden biridir.

3 Tekerlekli Dengeli Forkliftler: Önünde iki, arkasında tek teker bulunan forklift çeşitidir. Maksimum seviyede manevra kabiliyeti bulunmaktadır. Rahat dönme özelliği bulunmaktadır. Sınırlı alanlar için birebirdir.

Transpalet: Çoğunlukla kapalı alanlarda kullanılır, motorsuzdur. Manuel biçimde çalışmaktadır. Normalden daha hafif yükleri taşımak için kullanılabilir. Kaldırma mekanizmasına sahiptir.

Özel Forkliftler: Özellikle de konternerleri yan taraftan kavrayarak taşımak adına çok elverişlidir. Geniş yada uzun yükler için birebirdir. Forklift kabini brandası kullanımına uygundur.

Teletrucks: Performansı ve güç olanı çok yüksek olduğundan dolayı oldukça verimli çalışan bir forklift türüdür. Ürünleri üst kısmından kavrayarak taşıyabilecek bir mekanizmaya sahiptir. Uzman makinelerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir