Filistin Ve Kıbrısın Güçlü Bir Türkiye’ye İhtiyacı Var

güçlü türkiye

Donald Trump, Müslümanlara düşkün değildir ve attığı her adım Orta Doğu’da ki müslümanlar için zararlı olmuştur. Aynı şekilde, Macaristan Başbakanı Victor Orban da açıkça müslüman karşıtı. Beşar Esad rejimine verdiği destekten on binlerce Suriyeli müslümanın ölümünden de Rusya sorumludur.

Ancak, Ankara iki hükümetle de konuşmaya devam ediyor ve yalnızca Rusya ile son derece iyi ilişkilere sahip olmakla kalmıyor, Suriye’de bir çözüm bulmak için Moskova ile işbirliği yapıyor. Açıkçası ABD ve Rusya, köprüleri yıkmayı göze alamayacakları süper güç uluslar.

Mevcut tutarsızlıklar bu yaklaşıma aykırıdır. Türkiye’nin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Filistinlilere yönelik insanlık dışı politikalarına karşı hayal kırıklığını anlayabiliyor . Türkiye’nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah El-Sisi’nin Müslüman Kardeşler’e karşı yürüttüğü politikalarına karşı öfkesi aynı derecede anlaşılabilir . Bunlardan biri, Sisi’nin despotik yönetimi konusunda ki ikiyüzlülüğü karşısında şok oldu.

Ancak, Türkiye’nin karar vericileri, Netanyahu’nun baskıcı politikalarının ve Sisi’nin despotik kuralının Trump tarafından teşvik edildiğini ve desteklendiğinin farkında değil.

Washington geçtiğimiz günlerde Suriye Golan Tepeleri’ni İsrail’in bir parçası ilan etti ve İsrail’in işgal altında ki Filistin bölgelerini ilhak etmesine onay verdi. Beyaz Saray, geçtiğimiz günlerde Müslüman Kardeşler’e terör örgütü ilan etme niyetinde olduğunu açıkladı.

Eğer Türkiye Orta Doğu’da kilit oyunculardan olursa bölgesel aktörlerle söz sahibi etkili bir çalışma ortamına kavuşursa  Ortadoğu için çok belirleyici bir küresel aktör konumuna gelebilir. Bunu yalnızca çıkarları için değil, Filistinlilerin ve Müslüman Kardeşler’in destekçileri için de yapmalı.

Ne yazık ki, Türkiye’de büyük konferanslar düzenlemek , katılımcıların birbirlerine karşı, İsrail’e karşı öfkelerini ifade etmeleri Filistinlilerin davalarına pek yardımcı olmuyor. Benzer şekilde, Müslüman Kardeşler’in üyelerine ev sahipliği yapmak ve Türkiye’de yasal olarak yaşamalarını ve çalışmalarını sağlamak kanayan yaraya derman olamaz. Filistinlilerin ve Müslüman Kardeşler’in sıkıntılarına yardım edebilmek için Türkiye, İsrail ve Mısır ile görüşüyor olmalı. Şu anda Orta Doğu politikası, Kıbrıslı Türklerin lehine kullanılabilecek Doğu Akdeniz enerji denklemindeki potansiyel rolünü de tehdit ediyor.

İsrailliler, Mısırlılar ve Kıbrıslılar tarafından bulunan gazı vermenin en ucuz ve verimli yolu Türkiye’ye bir boru hattı üzerinden. Türkiye’nin İran yaptırımlarından dolayı zorluklarla karşılaştığı bir zamanda, böyle bir boru hattının hükümetin tedarikçilerini çeşitlendirme çabalarına nasıl katkıda bulunacağını hayal edin. Aşırı gazı Avrupa’ya devretmenin yanı sıra bu boru hattı, Türkiye’nin bir merkez olma arzusuna yardımcı olacak. Ekonomi açısından fayda yanında, enerji bağlantısı Türkiye için bir kaldıraç aracı sağlayacaktır . Kıbrıs sorununda daha meşru bir söz sahibi olmasını ve hatta boru hattının güvenliğini denetleyerek adadaki askeri varlığını da haklı çıkarabilirdi.

Ayrıca büyük bir gaz tüketicisi olarak rol alması ve daha da fazlası için bir geçiş noktası arasında, doğal gaz yalnızca Türkiye ekonomisine bir nimettir: o, umutsuzca istediği bölgedeki Erdoğan’ın politik gücünü kazanacaktı. Ankara şartlar ve fiyatlar koyabilecekti ve aşırı durumlarda, Rusya’nın geçmişte Avrupa ile yaptığı gibi enerji şantajı yapmak için bile bu pozisyonu kullanabilecekti yeri geldiğinde.

Yine de Ankara’nın politikası, İsrail’i, Mısır’ı ve diğer oyuncuları Doğu Akdeniz’de ki farklılıklarının üstesinden gelmeye ve Türkiye’de olmayan gaz keşiflerinden en iyi şekilde yararlanmak için güçlerini birleştirmeye zorladı. Pek çok sorunla karşı karşıya kalınca, Doğu Akdeniz’de ki bir kriz Türkiye’nin çıkarına olmayacak . Yine de diğer bölgesel oyuncular , özellikle çözülmemiş Kıbrıs sorununun Akdeniz’deki deniz haklarını büyük ölçüde itiraz ettiği bir coğrafyada, Türkiye dışında kalan bir çerçeveyle kurtulabilecekleri yanılsamasına düşmemelidir .

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa gibi yabancı oyuncular, içinde Türkiye olmayan bir denklemde bahis yapmak yerine arabulucu rollerini oynamak için daha iyisini yaparlar . Türkiye’nin sıkıntı değerini küçümsememeliler .

 

http://www.hurriyetdailynews.com/opinion/barcin-yinanc/palestinians-and-turkish-cypriots-need-a-strong-turkey-143267

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir