Erdoğan’ın Rus S-400 sistemi Anlaşma Yaptığını Söyledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Rus muadili Vladimir Putin ile Moskova’da düzenlediği ortak basın toplantısında Rus S-400 füze sistemini satın alma planlarının bittiğini söyledi . Erdoğan , 8 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında “Bir konuda bir anlaşma imzalarsak, bu iş bitti” dedi .

Türk ve Rus liderler, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve ticaret hacmini artırmayı amaçlayan bir dizi zirvede Moskova’da bir araya geldi.

Erdoğan , “S-400’ler konusunda yol haritamızı belirledik, adımlar attık” dedi. “Planlarımızı bırakmamızı söyleyenler, önerilerde bulunanlar bizi tanımıyor. Bir konuda bir anlaşma imzalarsak, bu bir anlaşma. Bu bizim egemen hakkımız, bu bizim kararımız. ”

Putin , S-400 sözleşmesini iki ülke arasındaki işbirliğinde öncelikli olarak nitelendirerek, diğer silah anlaşmalarının yapım aşamasında olduğunu da ekledi.

Türkiye , 2017 yılında S-400 sistemini satın almaya karar verdi ve ABD’den hava savunma sistemi alma konusunda bir ilerleme sağlyamadı.

ABD, 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ankara’nın Rusya’nın S-400 sistemini satın alma planları üzerindeki F-35 savaş uçağının satın alınmasıyla ilgili tüm “teslimatları ve faaliyetleri” askıya alacağını açıklamıştı.

Amerikalılar, Türkiye’nin satın aldığı S400 sistemlerinin NATO sistemleriyle uyum sağlamayacağını ileri sürerek Türkiye’nin bu kararından vazgeçip Patriotları tercih etmeleri gerektiğini savunmuştu.

Erdoğan , 8 Nisan’da yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya’nın teröristleri Türkiye’nin kuzeybatısındaki Suriye’deki bir bölge olan İdlib’den çıkarmak istediklerini söyledi.

Erdoğan , “Ankara, Türkiye ve Suriye toprak bütünlüğüne tehdit teşkil eden bir varlığın varlığına asla izin vermeyecektir” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı, Ankara’nın “ Türkiye için hassas bir konu” olması nedeniyle İdlib’te önlem almaya devam ettiğini söyledi.

“ Rusya ile ortak anlayışımız temelinde, ulusal güvenliğimizi tehdit eden terörizmi Suriye’den uzaklaştırmaya kararlıyız.”

İdlib’in, insanların evlerine güvenle dönmeleri için terörizmden tamamen kurtulması gerektiğini vurguladı.

“Bugüne kadar Idlib’de atmamız gereken adımları attık ve yapmaya devam edeceğiz. Çünkü geri çekilmek imkansız. ”

Erdoğan , her iki ülkenin de Türkiye sınırlarına yakın terör tehditlerini ortadan kaldırmaya kararlı olduğunu, PKK ve YPG’nin de ISIL gibi bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Türkiye, YPG’yi Ankara, ABD ve Avrupa’nın terör grubu olarak listelenen PKK’yla olan bağları nedeniyle bir terörist grup olarak görüyor.

Kaynak: http://www.hurriyetdailynews.com/erdogan-and-putin-praise-bilateral-relations-142515

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir