Erdoğan, AB Günü Reform Eylem Grubu Toplantısına Başkanlık Edecek

reform eylem grubu

Türkiye , hükümetin durgun AB süreci için siyasi, ekonomik ve yasal reformlarının görüşüleceği Avrupa Günü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ilk kez altıncı Reform Eylem Grubu toplantısını yapacak.

Erdoğan, 9 Mayıs’ta Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla toplanacak .

Türk vatandaşlarının Schengen bölgesi ülkelerini ziyaret etmeleri için vize serbestleştirmesi için geri kalan altı kriterin yerine getirilmesi konusunda yapılacak çalışmaları tartışacaklar. Türkiye Ağustos ve Aralık 2018’de iki eylem grubu toplantısı düzenledi .

Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığından açıklama yapıldı; Erdoğanın ilk kez başkanlık yaparak yöneteceği toplantı da birçok bakanda yer alacak. Adalet Bakanı, Hazine Ve Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu.

Siyasi yenileme sürecinde ciddi bir ivme olarak kabul edilen bu eylem grubu, ülkemizin AB üyelik süreci ile ilgili gerçekleştirilecek tüm reformları kapsar.  Toplantıda bu reformalar dışında Vize serbestisi diyaloğunda ki son 6 madde için yapılacak çalışmalar da değerlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir