Ankara Ve Trabzon’da DAEŞ Operasyonu

daeş operasyon

Pazartesi günü Türk polisi başkentte ve Trabzon ilinin kuzeyindeki terörle mücadele operasyonları sırasında DAEŞ bağlantılı 27 terör zanlısını tutukladı.

Ankara’daki terörle mücadele polis ekipleri, 17’si Irak vatandaşı, beşi Suriyeli olan 22 DAEŞ şüphelisini tutukladı. Yerel polis departmanına göre, Trabzon’da polis, terör örgütü için sosyal medyada propaganda yapmakla suçlanan baş harfleri OY, AB, SYK, AS ve AZN ile tanımlanmış beş şüpheliyi tutukladı.

Arama sırsasında dijital materyallerin yanısıra, Türk parası ve döviz bulundu. Türk güvenlik güçleri, uzun süredir devam eden bir kampanyada Türkiye ‘de, DAEŞ teröristlerini yakalamak için operasyon yaptı. Terörist grup, Türkiye’de son üç yılda İstanbul ve Ankara’da ve ayrıca güneydoğudaki şehirlerde 319 kişinin ölümüne neden olan bir dizi terör saldırısı için suçlanıyor.

Suriye’de DAEŞ’e katılmak isteyen yabancılar çoğunlukla Türkiye’yi geçiş noktaları olarak kullanmaya çalıştılar. Türkiye, yabancı DAEŞ üyelerine karşı önemli önlemler aldı ve Batılı ülkeleri istihbarat işbirliği için çağırdı.

Resmi rakamlara göre, Türkiye’de en az 2.000 kişi tutuklandı ve 7.000 kişi daha önce Daeş’e karşı düzenlenen operasyonlarda sürüldü ve yaklaşık 70.000 kişinin terörist grupla bağlantısı olduğundan şüphelenilen bağlantıları üzerinden Türkiye’ye girişi reddedildi.

Güvenlik güçleri ayrıca en az 10 operasyon düzenledi. Rakamlar, 18.500 şüpheli kişinin şu anda havaalanlarında varışta tespit edildikten sonra terörist gruba bağlantılar açısından izlendiğini gösteriyor.

 

Kaynak: https://www.dailysabah.com/investigations/2019/04/29/27-daesh-terror-suspects-arrested-in-turkeys-ankara-trabzon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir